پانل گچی کناف
مارس 1, 2016
ساخت و ساز پانل گچی
آوریل 2, 2016

پی وی سی

b

پلاستیک که رزین های مصنوعی نیز نامیده می شود به طور گسترده به دو دسته  رزین های ترموست و رزین های گرمانرم دسته بندی می شود.

رزین های ترموست شامل رزین فنولیک و رزین ملامین، که تحت حرارت بالا سخت شدند و هرگز دوباره نرم نخواهند شد. رزین های گرمانرم شامل پی وی سی، پلی اتیلن (PE)، پلی استایرن (PS) و پلی پروپیلن (PP)، که توسط گرمایش می توانند مجددا نرم شوند.

معمولا، مواد گرمانرم در قالب مواد ساچمه ای را با مواد افزودنی (آنتی اکسیدان ها، و غیره) مخلوط می کنند با این حال، رزین پی وی سی است که اغلب به صورت پودر است و می توان آن را برای مدت زمان طولانی ذخیره کرد و نسبت به تخریب و اکسیداسیون مقاوم است. مواد افزودنی و رنگدانه های مختلف در طول مرحله پردازش به پی وی سی اضافه می شوند و سپس به محصولات pvc تبدیل می شوند.

pvc گاهی اوقات به عنوان وینیل در اروپا  شناخته می شود و  عمدتا در شمال امریکا رواج دارد.وینیل معمولا به مواردی خاص و قابل انعطاف، مانند کفپوش، ورق های تزئینی و مصنوعی و دیوارپوش pvc اشاره دارد.

پی وی سی گرمانرم ساخته شده از 57٪ کلر (مشتق شده از نمک صنعتی) و 43٪ کربن (عمدتا از نفت / گاز به دست آمده از طریق اتیلن) است. pvc کمتر  از پلیمرهای دیگر وابسته به مواد تجدید ناپذیر مانند  نفت خام یا گاز طبیعی است ، و از این رو می تواند به عنوان یک منبع طبیعی صرفه جویی پلاستیکی در نظر گرفته است، در مقابل  پلاستیک هایی مانند PE، PP، PET و PS، کاملا به نفت وابسته هستند یا گاز.

تاریخچه pvc  :

کیمیاگران همواره برای توسعه مواد مصنوعی تلاش کردند تا مواد جدید را تولید کنند که برای محصولات طبیعی منفعت داشته باشد

پی وی سی یکی از قدیمی ترین مواد مصنوعی با سابقه طولانی در تولید صنعتی است. pvc در مکان ها و زمان های مختلف به صورت تصادفی چند بار کشف شد.

محققین به طور تصادفی پی وی سی در حداقل دو بار در قرن 19 کشف شد. اول، در سال 1838، توسط فیزیکدان فرانسوی و مواد شیمیایی آنری ویکتور رگنولت و دوم در سال 1872 توسط آلمان اویگن باومان بود. در هر دو مورد در داخل بطری گاز وینیل کلراید که تازه کشف شده بود و در معرض نور خورشید قرار گرفته بود ، به عنوان یک پلیمر سفید ظاهر شد.

در سال 1913، مخترع آلمانی فریدریش هاینریش  پی وی سی را به عنوان یک اختراع ثبت کرد. روش او پلیمریزاسیون کلرید وینیل با نور خورشید بود.

بعد از کشف pvc دستیابی به موفقیت های قابل توجهی در ایالات متحده رخ داده است و شرکت BFGoodrich  دانشمند صنعتی  Semon را به منظور توسعه یک جایگزین مصنوعی برای پلاستیک طبیعی پرهزینه استخدام کرد .

آزمایشات خود را روی  پی وی سی انجام داد.  Semon  پی وی سی را به عنوان یک پوشش مقاوم در برابر آب برای پارچه معرفی کرد. با این کار فروش pvc به سرعت گسترش یافت و در طول جنگ جهانی دوم pvc به سرعت جایگزین مواد سنتی برای عایق برق در کشتی های نظامی شد

شرکت های زیادی در سال 1950 شروع به تولید حجم بالایی از  پی وی سی به  طور چشمگیری در سراسر جهان کردند . توسعه دهندگان به سرعت پیدا شدند. و از pvc استفاده خلاقانه شد و در صنعت و ساختمان سازی از جمله دیوارپوش pvc از pvc به وفور استفاده شد.

محصولات pvc به سرعت به محصولی ضروری در صنعت و ساخت و ساز( دیوارپوش pvc )  تبدیل شد. مقاومت در مقابل نور، مواد شیمیایی و خوردگی آن را به بهترین گزینه برای ساخت تبدیل کرد. pvc در برابر حرارت شدید مقاوم است.

امروزه ، پی وی سی ( دیوارپوش pvc ) سومین محصول پلاستیکی پرفروش در جهان پس از پلی اتیلن و پلی پروپیلن است. خواص  PVC ها از جمله  کم هزینه، دوام بالا و فرآیندپذیری، آن را به ماده انتخابی برای ده ها تن از صنایع مانند مراقبت های بهداشتی، IT، حمل و نقل، منسوجات و ساخت و ساز از جمله دیوار پوش pvc کرده است.