پی وی سی
مارس 28, 2016
دیوارپوش pvc پی وی سی
آوریل 3, 2016

ساخت و ساز پانل گچی

پانل گچی

پانل گچی نام عمومی برای یک خانواده از محصولات پانل است که از یک هسته غیر قابل احتراق تشکیل شده است،این هسته در درجه اول از گچ ساخته شده است .گچ یکی از مصالح ساختمانی است در ساخت و ساز پانل گچی عموما از هسته گچیا؛ با این حال، می توان آنها را با انواع مواد مختلف، از جمله کاغذ و فایبر گلاس تشک تولید شده است.

پانل گچی که اغلب با نام تیغه، ترمیمی دیوار، یا گچ تخته نیز شناخته می شودبه دلیل عدم اشتعال هسته از انواع دیگر پانل های ساختمان ، مانند تخته سه لا، تخته فشاری، و تخته فیبر،متمایز شناخته می شود. پانل گچی در صورت ترکیب با پوشش های مختلف سطح  مناسبی برای بسیاری از انواع دکوراسیون های  داخلی ایجاد می کند.

گچ مصنوعی، معمولا به عنوان گچ FGD (گاز دودکش سولفور) و یا DSG  گچ نامیده می شود که در تولید پانل گچی استفاده می شود. این محصول در درجه اول از تاسیسات الکتریکی با سوخت زغال سنگ است که برای حذف دی اکسید گوگرد از گازهای دودکش  مشتق شده است.برای تولید گچ، گچ کلسینه با آب و مواد افزودنی دیگر مخلوط می شود و به شکل یک دوغاب که بین لایه ها  از کاغذ بر روی یک ماشین هیئت مدیره تغذیه می کند، می باشند.

از مزایای پانل گچی  به طور کل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

سهولت نصب و راه اندازی

مقاوم در برابر آتش

عایق صدا

دوام

اقتصاد

تطبیق پذیری

در ادامه هر کدام را مختصرا توضیح می دهیم.

سهولت نصب و راه اندازی

نصب پانل گچی به چند دلیل برای ساختمان سازی بسیار آسان است. پانل گچی در مقایسه با مواد و مصالح دیگر نسبتا بزرگ هستند. آنها در ورق های گسترده ای 48 و 54 اینچ و در طول 8، 10، یا 12 فوت وجود دارند، به علت سایز بزرگ آنها به سرعت مناطق دیوار و سقف بزرگ را پوشش می دهند. پانل گچی تنها به چند ابزار برای ساخت و ساز خود نیاز دارند . پانل گچی را می توان با یک چاقو یا ابزارهای مشابه به انواع مختلف برش داد و با انواع اتصال دهنده ها از جمله پیچ، ناخن و کالاهای اساسی متصل کرد. مواد پانل گچی سبک وزن است به طوری که دو کارگر به راحتی می توانند مسئولیت رسیدگی به پانل های بسیاری را به عهده بگیرند و مناطق بزرگ را در دوره های زمانی بسیار کوتاه پوشش دهند. نصب پانل های گچی را می توان به راحتی با استفاده از یک ابزار و یا ماشین آلات نسبتا متوسط به پایان رسید. همچنین نصب پنل گچی را می توان به سرعت با یادگیری ترین تکنیک ها در چند ساعت فرا گرفت.

مقاوم در برابر آتش

مقاومت مصالح ساختمانی پانل گچی در برابر آتش بسیار خوب است.هسته غیر قابل احتراق آن نزدیک به 21٪ مواد شیمیایی و  آب ترکیب شده است ، که می توان تحت حرارت بالا، به آرامی به عنوان بخار منتشر کرد. زیرا بخار از 212 درجه فارنهایت تحت فشار نرمال اتمسفر تجاوز نمی کند، که باعث جلوگیری از انتقال گرما و گسترش آتش می شود. علاوه بر این، آزمایش انجام شده مطابق با ASTM E 84 نشان میدهد که پانل گچی دارای شاخص شعله گسترش کمتر دارای شاخص دود با چگالی کمتر می باشد. هنگامی که پانل گچی با مواد دیگر برای پوشش دیوار و سقف ترکیب شود گچ به طور موثر برای حفاظت از مصالح ساختمان برای آتش سوزی قرار می گیرد.

عایق صدا

جلوگیری از انتقال صدای ناخواسته به مناطق مجاور نکته ی مهمی در طراحی ساختمان به شمار می رود. مثلا یک ساختمان که شامل فضاهای اداری در مجاورت خود می باشد نیاز به کاهش سر و صدای بیشتری به نسبت یک ساختمان اداری تنها دارد. پانل گچی معمولا به کنترل صدا کمک زیادی می کنند.

دوام

پانل گچی برای ساخت و ساز دیوار با کیفیت بالا و سقف که نیاز به ثبات ابعادی عالی و دوام دارد استفاده می شود. همچنین سطوح ایجاد شده با استفاده از پانل گچی را به راحتی می توان تزیین کرد.

اقتصاد

پانل گچی به راحتی در دسترس هستند و یک منبع ارزان قیمت به شمار می رود که در برابر آتش سوزی هم مقاوم می باشد . همچنین پانل های گچی به علت نصب آسان نیاز به هزینه کمتری برای نیروی کار دارد که موجب می شود پانل گچی به طور کلی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

تطبیق پذیری

پانل گچی طیف گسترده ای از نیاز های معماری برای طراحی را برآورده می کند. سهولت کاربرد، عملکرد، سهولت تعمیر، در دسترس بودن، و انطباق آن به تمام اشکال از ویژگی هایی است که گچ را به محصولی تبدیل می کند که برای دکوراسیون ساختمان بسیار مناسب باشد .